Naugarduko g. 102-403, Vilnius, tel./fax: (+370 5) 277 90 36

Pasirinkite kalbą:

Lietuvos nacionalinė

Ekspeditorių ir logistų asociacija

Fiata

Klaidinga manyti, jog pasaulinė pandemija ar karantino režimas Lietuvoje savaime bus pagrindas sutarčiai pakeisti

Pirmadienis, 2020 Kovas 23 10:19

Dažnu atveju ekspeditoriaus veikla neapsiriboja vien tik kabinetu. Įprastai savo operacijoms užtikrinti  valdome sandėlius ir terminalus, tad koronaviruso sukeltos krizės akivaizdoje, tikėtina, atsigręžėme į patalpų valdytojus/nuomotojus prašydami pakeisti galiojančias sutarties sąlygas. Neatmestina galimybė, kad tokių pat prašymų sulaukėme ir iš savo nuomininkų. Šiuo tikslu, dalinamės Advokato Mindaugo Šimkūno, Advokato Mindaugo Šimkūno ir partnerių kontoros VERUM vadovaujančio partnerio bei Lietuvos nacionalinės ekspeditorių ir logistų asociacijos LINEKA prezidiumo nario, teisinėmis įžvalgomis apie sąlygas, leidžiančias inicijuoti sutarties pakeitimus.
Kadangi ekonominė krizė nevienodai paveikia įvairius verslo sektorius, tai pasauliniu ir nacionaliniu mastu kilusios ekonominės krizės įtaka sutartiniams santykiams ir jos sukelti konkrečios sutarties vykdymo suvaržymai kiekvienoje byloje nustatytini ir vertintini individualiai (LAT 2013-11-13 nutartis civilinėje byloje Nr. 3K-3-523/2013). Šiandieninė viruso sukelta situacija, net ir karantino paskelbimas, nėra automatiškai traktuotini kaip  force majeure aplinkybė, leidžianti vienašališkai atsisakyti vykdyti ar keisti sutartį.  Siekiant teismine tvarka keisti sutartį, turi būti įrodinėjamos ir nustatomos esminės pasikeitusios aplinkybės, šiuo atveju, pasaulinė pandemija ar karantino režimo Lietuvoje įvedimas, tokių aplinkybių visumos įtaka konkrečių sutartinių prievolių pusiausvyros pasikeitimui, kuris identifikuojamas pagal iš esmės padidėjusią įvykdymo kainą arba iš esmės sumažėjusią įvykdymo vertę.
Byloje konkrečios sutarties vykdymo suvaržymai turi būti vertintini individualiai, atsižvelgiant į nustatytą pokyčio mastą, sutartimi prisiimtos rizikos laipsnį, sutarties šalių statusą ir kitas reikšmingas aplinkybes. Sutartinių prievolių pusiausvyros pokytis paprastai nustatomas pagal objektyvią planuoto (buvusio sutarties sudarymo metu) ir realaus prievolės įvykdymo pokyčių skaitinę išraišką.
Tam, kad būtų konstatuota, jog vienai šaliai sutarties vykdymas yra iš esmės suvaržytas, būtina nustatyti, kad tam tikros aplinkybės iš esmės pakeitė šalių sutartinių prievolių pusiausvyrą ir kad jos atitinka CK 6.204 straipsnio 2 dalyje išvardytus kriterijus:
-     aplinkybės atsirado arba nukentėjusiai šaliai tapo žinomos po sutarties sudarymo;
-    aplinkybių nukentėjusioji šalis sutarties sudarymo metu negalėjo protingai numatyti;
-     tų aplinkybių nukentėjusioji šalis negali kontroliuoti;
-    nukentėjusi šalis nebuvo prisiėmusi tų aplinkybių atsiradimo rizikos.
Nenustačius visų paminėtų sąlygų, teismai neturės pagrindo taikyti sutarties pakeitimo.
Dar svarbu atkreipt dėmesį į tai, kad pats sutarties vykdymo pasunkėjimas neatleidžia sutarties šalies nuo pareigos vykdyti sutartį ir nesuteikia savaime teisės sustabdyti įsipareigojimų vykdymą. Sutarties privalomumo (pacta sunt servanda) principas reiškia, kad šalis, negalinti tinkamai vykdyti sutarties dėl vykdymo suvaržymo esant pasikeitusiomis aplinkybėmis, turi nedelsti ir spręsti sutarties pakeitimo klausimą kuo greičiau, kad būtų atkurta sutartinių prievolių pusiausvyra. Prašymas kitai šaliai keisti sutartį turi būti pareikštas tuoj pat po sutarties įvykdymo suvaržymo. Beje, prašymo pateikimas taip pat nėra pagrindas sustabdyti sutarties vykdymą, tai tiesiog privalomas ikiteisminis šalių ginčo nagrinėjimas. Jei šalys per protingą terminą po prašymo pateikimo nesusitaria dėl sutarties pakeitimo, tai bet kuri iš jų, t. y., ir ta šalis, kuri inicijavo derybas, ir šalis, į kurią buvo kreiptasi su prašymu, turi teisę prašyti teismo spręsti dėl sutarties tolesnio likimo, pakeičiant ją ar nutraukiant ją nustačius sutarties nutraukimo sąlygas.
Delsimas spręsti sutarties pakeitimą, reiškia sutarties tolimesnį galiojimą tomis pačiomis sąlygomis. Jeigu nukentėjusioji šalis nepajėgi vykdyti sutarties, ilgainiui tai gali privesti prie nemokumo. O šioje situacijoje inicijuoti sutarties sąlygų keitimą jau gali būti vėlu. Štai civilinėje byloje Nr. 3K-3-623/2013 kasacinis teismas sprendė, kad atsakovas pakeistų sutarčių negalėtų įvykdyti dėl savo sunkios finansinės padėties, todėl net ir nustačius, kad ekonominė krizė lėmė esminį atsakovo sutarčių vykdymo suvaržymą, bet nesant galimybių vykdyti pakeistas sutartis, teisinis pagrindas keisti sutartis neegzistuoja. Toks pat teisinis rezultatas bus į teismą dėl sutarties pakeitimo kreipiantis po ekonomikos atsigavimo, išnykus krizės padariniams bei pagerėjus nukentėjusiosios šalies finansinei padėčiai – tokiu atveju ieškinys būtų atmestas teismui nenustačius sutarties vykdymo suvaržymų.

 

***

Advokatų kontora VERUM – tai profesionalių teisininkų komanda, jau 20 metų teikianti aukščiausius kokybės standartus atitinkančias teisines paslaugas Lietuvos ir užsienio įmonėms bei privatiems klientams.

Mindaugas Šimkūnas
Vadovaujantis partneris, advokatas

Transporto teisė, įmonių ir komercinė teisė, darbo teisė, šeimos ir paveldėjimo teisė
+370 5 21 20 884
Šis el.pašto adresas yra apsaugotas nuo Spam'o, jums reikia įjungti Javaskriptą, kad matytumėte tai